RAZVIJANJE ČUSTVENE INTELIGENCE IN KRITIČNEGA MIŠLJENJA

Avtorica: Barbara Pavlovič Plevanč, razredničarka 8. b

V prvem letu projekta, smo se v 8. b razredu lotili razvijanja čustvene inteligentnosti.

Kaj to sploh pomeni?

Zavedanje lastnega doživljanja (Opazim in prepoznam svoje reakcije, kadar pride do čustveno intenzivne situacije.)

Uravnavanje lastnega doživljanja (Znam se obvladati in usmeriti v PRIMERNO reagiranje.)

Zavedanje družbenih interakcij (Sem empatičen, prepoznam občutja pri drugemu ter e zavedam svojega vpliva v medčloveških odnosih.)

Uravnavanje družbenih interakcij (Učim se PRIMERNEGA stika z drugimi – komunikacije, sodelovanja.)

PRVA DEJAVNOST: Kaj bi bil, če bi bil …

Učenci so si izbrali simbolno podobo, ki ga/jo najbolje predstavlja:

Žival, rastlina, šolska potrebščina, stavba, vozilo, barva.
Učna cilja pri tem sta bila odgovoriti in pojasniti:

• svoj izbor
  • kaj je ob tej nalogi učenec spoznal o sebi?

DRUGA DEJAVNOST: Kaj doživljam?

Navodilo učencem:

Po opisu situacije si predstavljaj, katero čustvo se vzbudi v tebi v takem primeru. Opiši, kako reagira tvoje telo, katere misli se ti porodijo in kako na to reagiraš.

Na koncu presodi, katero od omenjenih čustev je zate najtežje obvladljivo in kaj tedaj storiš.

TRETJA DEJAVNOST: Kaj doživljam?

3. OSEBNE MAPE UČENCEV

Po navodilu pri tehniki in tehnologiji so učenci izdelali mapo To sem jaz. Naslovnico so okrasili z risbo. Izbrali so takšen motiv, da predstavlja njihovo osebnost.

4. JEZIK VOLKOV IN ŽIRAF

Spoznali smo značilnosti 2 načinov komunikacije – agresivnega (jezik volkov) in asertivnega, miroljubnega (jezik žiraf).

Z učenci smo na to temo izvedli tri dejavnosti:

• Prepoznaj in opiši, za katerinačin komunikacije gre.
  • Tvori različne besedne odzive v isti situaciji in med njimi prepoznaj jezik žiraf.
  • Izžrebaj situacijo in s sošolcem zaigraj vlogo kot volk ali žirafa.
Učni list

Pripravila: Barbara Pavlovič Plevanč, razredničarka 8. b