RAZISKOVALNO DELO

Matija Škrget, 7. b

Spodaj je predstavljeno raziskovalno delo, ki ga je v okviru projekta opravil učenec Matija Škrget, 7. b.

Matija, kako si začel z delom?

V okviru projekta na šoli smo se seznanili z aktivnostjo bobrov v bližini šole. Dnevi dejavnosti so bili namenjeni prvemu spoznavanju in raziskovanju delovanja bobrov na tem področju. O bobrih sem že veliko prebral in tema se mi je zdela zanimiva.

Raziskovalno področje v bližini mojega doma in vsak dan grem lahko opazovat spremembe na terenu.

Kdaj si začel z opazovanji?

Z opazovanji sem začel decembra 2020 in nadaljeval skozi januar in februar 2021…

Zakaj si se določil za raziskovalno delo?

• da bi izvedel, koliko bobrov živi na tem področju.
  • da bi ugotovil, kako gradijo nova bobrišča
  • da bi ugotovil, koliko časa potrebujejo, da podrejo eno drevo
  • da bi spoznal njihov način življenja
  • da bi ugotovil, kako se prilagodijo na območje
  • da bi ugotovil, s katero vrsto lesa se prehranjujejo
  • da bi ugotovil, koliko časa so že na tem območju

Kaj si ugotovil do sedaj?

Ugotovil sem, da sta na območju potoka Lešnica dve bobrišči; večje na desnem bregu in manjše na levem bregu.

Bobri so najmanj trije – samec in samička ter mladič.

Kdaj so najbolj aktivni?

Kamera je njihovo gibanje zaznala med 4. in 5. uro zjutraj.

Koliko časa so bobri potrebovali, da so podrli drevo?

Iz posnetkov sem ugotovil, da se ne vrnejo vsak dan k istemu naglodanemu drevesu. Približno en teden je trajalo, da je padlo eno malo debelejše drevo.

Bobri so potrebovali teden dni, da so podrli to drevo.

Bober je po veje hodil na obrežje, k podrtem drevesu. Veje za hrano je po vodi zvlekel do bobrišča.

Kje so bobri zgradili svoj jez in kako je zgrajen?

V bližini manjšega bobrišča so zgradili velik jez, da so upočasnili tok vode in dvignili nivo vode. Tako so bila debla dreves v vodi, bobri pa so v vodi bolj varni pred plenilci, ko glodajo drevo. Jez je zgrajen iz debelejših vej, kamenja, blata, listja, koruznih stebel.

Katera drevesa so naglodali?

Velikokrat so poglodali drobne bukve in gabre. Največ je naglodanih jelš.
Po oglodanih in podrtih drevesih sem ocenil, da na tem delu potoka bobri živijo v dolžini približno 200 m.

Koliko časa so bobri že prisotni tukaj?

Natančno nisem mogel ugotoviti. Opazil sem nekaj že starejših posušenih sledov glodanja na drevesih in tudi nekaj že dolgo nazaj podrtih dreves. To se pozna po barvi naglodanega lesa.

Staro oglodano deblo

Koliko časa si potreboval, preden si naredil prve posnetke?

Več kot 14 dni je trajalo, da je kamera posnela bobra. Težko sem predvidel, kje bo bober aktiven tisti dan. Kamero sem prestavljal in bil večkrat razočaran, ker bobra ni bilo. Spreminjal sem razdaljo kamere do drevesa, kamor bi bober lahko šel glodat. Vztrajal sem!
Kamera pa je zaznala kar pestro nočno življenje: pižmovko, mačko, kuno, potem šele bobra.

Ali si pri raziskovanju naletel še na kaj nepričakovanega?

Ko sem se v petek, 5. 2. 2021, odpravil še malo fotografirat okolico bobrišča, sem naletel na razdejanje na desnem bregu. Nekdo je s traktorjem uničil bobrišče, ga razril in uničil jez. Znižal se je nivo vode.

Uničeno bobrišče

S čim bi zaključil?

Sprašujem se ali si bo bobrova družina opomogla ali bodo lahko popravili razdejano bobrišče? Bodo zgradili novo bobrišče? Se bodo preselili na drug del potoka?

Upam, da bodo bobri ostali tukaj, da bom njihovo življenje lahko še naprej opazoval!